Thanatos a jeho odkaz I.

Autor: Marek Sopko | 28.12.2012 o 11:41 | (upravené 28.12.2012 o 13:04) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  180x

Čo vlastne rozumieme pod pojmom eutanázia? Je to vlastne čin alebo zanedbanie činu, čo svojou podstatou alebo úmyslom spôsobuje smrť za účelom odstrániť každú bolesť.  Etymologický pôvod slova Eutanázia vlastne znamená „dobrú smrť".  Tento výraz použil po prvý krát v 17. storočí Francis Bacon na označenie „ľahkej a príjemnej smrti". V 19. storočí je to už „čin", ktorý zabíja človeka zo „súcitu".

 

...S praktikami podobnými eutanázii sa stretávame už u primitívnych kmeňov. Jeden príklad za všetky. Napríklad u Batakov na Sumatre zostarnutý otec vyzval deti, aby ho zjedli; nechal sa zhodiť zo stromu ako zrelé ovocie, potom ho príbuzní usmrtili a skonzumovali. Podobnú prax „odhodenia" neduživých pretrvala aj v Ríme až do cisára Valencia, napríklad Valerius Maximus nám s radosťou oznamuje, že senát mesta Marseille uchovával štátny jed. Samovražda, ako vec cti a vražda človeka zo súcitu sa udržali a presadzujú sa v spoločnosti prakticky do dnes.

V roku 1955 Benedetto Gepponi strelil do srdca svojej žene „trpiacej" na bolesti, ktoré sa nepodarilo definovať (pitva nepreukázala nič abnormálne). Dotyčný muž bol okresným porotným súdom v Alpách oslobodený. Podobných prípadov bolo samozrejme oveľa viac a vo všetkých prípadoch bol čin ospravedlňovaný súcitom.

Zákon o Práve pacienta na vlastné rozhodnutie z roku 1990  požaduje, aby organizácie, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť a sú súčasťou Medicare alebo Medicaid, pri príjme umožňovali každému pacientovi podpísať „súhlas vopred".

V roku 1991 kniha Final Exit, poskytujúca výslovné návody na spôsob samovraždy, bola bestsellerom, ktorému sa urobila rozsiahla publicita v médiach. Viacero prípadov smrti - aj detí - možno pripísať na vrub návodov, ktoré šíri spomínaná kniha. Holandsko zrušilo trestnosť eutanázie už v 70. rokoch. Nové znenie zákona, odhlasované 15.4.1994, dovoľuje lekárom slobodne vykonávať eutanáziu s podmienkou, že vec oznámia súdnym orgánom formou dotazníka, kde sú povinní uviesť dôvody svojho rozhodnutia.

Je isté, že otázka eutanázie súvisí s procesom sekularizácie, s ústupom viery a s poklesom vplyvu cirkví. Naša spoločnosť sa už veľa rokov pozastavuje nad pojmom pokroku. Pocit moci, čo priniesol rozmach vedy a techniky, priviedol našich súčasníkov k názoru, že smrť je akási nehoda alebo nefunkčnosť, ktorej sa musí dať odpomôcť. Okrem toho strata náboženského zmyslu spôsobila, že človek stratil povedomie vlastnej kontingencie (t.j. náhodnosti svojej existencie), a nárokuje si plne disponovať sám sebou, svojím životom i svojou smrťou. Eutanázia je únik pred bolesťou a agóniou: predtým však než sa o ňu konkrétne požiada, prichádza najskôr na myseľ.

Ľudia dnes už nezomierajú doma, ale v nemocnici. To prispelo k odľudšteniu smrti. Pre techniku sa zabudlo na ľudský rozmer smrti. Človek, ktorý umiera sám v nemocnici, trpí a práve toto utrpenie ho môže priviesť k dožadovaniu sa eutanázie.

Takéto vážne rozhodnutie pod tlakom bolesti a strachu, nemôže byť nijak ľudsky, morálne a ani právne akceptovateľné. Stali sa prípady kedy sa sami obvinení priznali pod nátlakom polície k rôznym zločinom, čo nemohlo byť a to veľmi správne, právne akceptovateľné. Ak totiž samotné právo a spravodlivosť urobia tak zásadné zmeny v systéme ochrany života špatným smerom, poprú samé seba a strácajú tak svoj pôvodný význam pre spoločnosť.  Táto filozofia smrti potom ako mor zasiahne všetky vrstvy spoločnosti a samotný priestor pre akékoľvek slobodné rozhodovanie sa môže významne zúžiť. Svojvoľné odpratávanie „prebytočných a neproduktívnych" tak nemusí zostať už len neblahým predpokladom.

 

 

zdroj: Potrat a eutanázia, Pápežská rada pre rodinu 148 str., Vatikán 1997, Serafín 2002, ISBN: 80-88944-54-6

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?