Prerušený zázrak života

Autor: Marek Sopko | 8.2.2013 o 15:29 | (upravené 8.2.2013 o 16:52) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  708x

tento článok som našiel 20 rokov starom časopise, ktorý už nevychádza. Volal sa Ročenka ženy 1992 a vydávala ho Živena. Som veľmi zvedavý, či by dnes nejaké seriozne periodikum malo tú odvahu zverejniť takýto článok. V dobe maximálnej slobody a nikde nekončiacej tolerancie si dovoilm povedať, že nie! Je to zaujímavý pohľad ako sa vyvíjal pohľad na takú spoločensky citlivú záležitosť, akou je potrat od roku 1992 po dnes. A zároveň akou cestou sa pobrala morálka a ľudské svedomie v mene ľudského práva. príspevok som musel skrátiť. Pôvodný bol totiž podstatne dlhší. príspevok pôvodne napísal MUDr. Imrich Benický. Moja veľká úcta tomu pánovi.

 

„mamička, čo je to potrat?"  To je otázka štvorročného dievčatka, ktoré sa pri hraní započúvalo do rozhovoru dospelých. Rozoberali práve problém, s akým sa stretla žena-matka v ambulancii: „To ste teda v ôsmom týždni, najvyšší čas na miniinterrupciu! Predsa nebudete piaty krát rodiť." V tejto rodine sa však úprimne tešia aj na to piate. V rodine vládne láska a porozumenie.

Čo je to umelý potrat? Aby sme sa vyhli takému strašnému slovu, klameme po latinsky slovom interupcia, miniinterupcia, UPT a podobne. Nič to bežnému človekovi nehovorí. Aspoň nič hrozného. Život nenarodeného dieťaťa ukončujeme ostrým nástrojom, ktorý voláme kyreta, alebo vysávač pri tzv. miniinterupcii. Robíme to v maternici na slepo a treba mať poriadny cit, aby sa neprerazila silne krvou a žliazkami presiaknutá - až špongiózna stena maternice, ktorá ma normálne veľmi nežné poslanie: prijať oplodnené vajíčko - zázrak vesmíru - a stať sa na deväť mesiacov kolískou, postieľkou a živiteľkou nového ľudského jedinca. Pri interrupcii sa maternica stáva hrobom pre vlastné dieťa.

Videl som asi 40-krát americký film Nemý výkrik - videozáznam priebehu potratu. Začiatok filmu človeka fascinuje. Malé dieťatko voľne pláva v plodovej vode, rozhadzuje rúčkami, chytá sa steny maternice, otvára a zatvára ústa, vidieť tlkot srdiečka asi tak 140/min. je to čosi úžasné! Veď už pred 5000 rokmi Semiti - aj bez videa - pokladali vznik a vývoj ľudského plodu v materskom lone za najväčší div a tajomstvo vesmíru.

Ďalšie minúty musia človeka zdrviť. Dieťa objavuje v maternici agresora v podobe smrtiaceho nástroja - vysávača, ktorý ho za malú chvíľu roztrhá za franforce. Srdiečko sa od strachu rozbehlo na 200 úderov za minútu. Za chvíľu trubička vysávača preráža plodovú blanu, vyteká plodová voda a začína podtlakom trhanie končatín, trupu... potom špeciálnymi kliešťami sa rozdrví hlavička, ktorá by neprešla úzkymi, aj keď násilne rozšírenými pôrodnými cestami....

... mojím zámerom pri všetkých prednáškach po Slovensku je jedine to, aby sme sa všetci spoločne zamysleli nad tým, čo sa to robí so svedomím ľudstva. Či je už v takej agónii, že už ani nevníma, že je v ťažkom nebezpečenstve genofond ľudstva? V roku 1989 bolo na celom svete zabitých 85 miliónov detí v materskom lone. A svedčí o strašnej morálnej biede tejto doby... som si vedomý, že mlčať je zrada Hippokratovej prísahy. Podľa štatistík je každé štvrté dieťa narodené z vyškrabanej maternice nejako chybné, poškodené. To je predsa 25%! Našou povinnosťou je hovoriť, ba priam kričať. Tak nám to káže morálny zákon v našom vnútri.

Tragédia pri potrate postihuje najmenej 4 osoby: je to predovšetkým zničený nový ľudský život vo vývoji, úplne bezbranné, nevinné dieťa. Ďalej žena, ktorá sa podrobila zákroku, lekár, ktorý musí potrat urobiť a sestra, ktorá pri potrate asistuje.

Podľa modernej molekulárnej biológie je celý človek zakódovaný už v oplodnenom vajíčku. Nositeľmi genetickej informácie sú chromozómy, ktoré boli identifikované ako špecificky ľudské! Tým je biologicky jasne dokázané, že človek je od prvopočiatku človek a nemusí, ako to tvrdil Haeckel, prechádzať počas vnútromaternicového vývoja všetkými vývojovými štádiami živočíšnych druhov v skrátenej forme. Blechschmidt na základe embryologických štúdii dokazuje, že práve rané štádia ľudského vývoja sa veľmi líšia od raných štádií vývoja iných druhov.

V oplodnenom vajíčku je obsiahnutá úplná genetická informácia, a to v podobe neopakovateľnej génovej kombinácie (tých kombinácii je 70 biliónov!) plod ma vlastnú krvnú skupinu, ktorá môže byť odlišná od krvnej skupiny matky, hoci je vyživovaný materským organizmom.

Zamedzenie zahniezdenie vajíčka v maternici hoci vnútromaternicovým telieskom Danou (Jud) je svojvoľný zásah do fyziologických dejov a klasifikuje sa ako potrat 6 dňového plodu. Druhý týždeň sa vajíčko ponára do sliznice maternice - až sa celkom uhniezdi v stene maternice a v treťom týždni sa vytvárajú orgány, predovšetkým srdce a nervový systém. Na 21. Deň už bije primitívne srdiečko, začína fungovať srdcovocievny aparát, aby sa mohla naplno začať látková výmena.

V roku 1974 - teda rok po uzákonení potratov v USA, profesor M. Toolay zo Stanfordskej univerzity tvrdil, že neexistuje morálne závažný biologický rozdiel medzi ľudským plodom a novorodencom a teda akákoľvek racionálna a s tým zhodná obrana potratu zahrnuje tiež súhlas so zabíjaním novorodencov. Žena, ktorá sa rozhodla pre potrat, je schopná riskovať vlastné zdravie, ba aj život. Ťažko s ňou viesť akýkoľvek dialóg. Vôbec nepomáha ani vlastný súd vo svedomí. Radšej do priepasti, ako ku hviezdam! Skamenelo srdce, začal absolútne vládnuť rozum - orgán nanajvýš chladný, tvrdý a chorobne sebecký. Ako to ťažko pochopiť. Veď žena ma zakódovaný vo svojom organizme zvláštny cit pre ochranu potomstva. Čo sa to teda stalo so srdcom ženy?

Môžu nastať rôzne komplikácie (akútne i chronické zápaly, sepsa, strata krvi, prederavenie maternice, poranenie krčka maternice, poruchy menštruačného cyklu, mimomaternicové tehotenstvo, neplodnosť, poruchy psychické a sexuálne, úmrtie.) Potrat je ťažký atentát na nervový systém ženy. Totiž v období tehotenstva je celá aktivita nervového systému intenzívne koncentrovaná na vydržiavanie a budovanie tela dieťatka. Prevratné zmeny, ktoré nastávajú v tele ženy po oplodnení, možno prirovnať k výbuchu životných síl v prebudenej jarnej prírode. Potrat je veľmi hrubý zásah do citového života ženy. Násilným odstránením plodu stáva sa táto aktivita nervového (aj endokrinného) systému bezpredmetnou, a preto sa nutne vybíja v rôznych psychopatologických komplikáciách.

Moderný človek si osobuje právo rozhodovať o tom, či sa ukončí tehotenstvo násilným spôsobom alebo sa plod nechá nažive. Cíti sa zvrchovaným pánom života a smrti nenarodených. Každým rokom je to horšie, aj u nás. Počaté deti  v obrovskom percente teda nemajú šancu na život. Narušil sa vzťah muža a ženy, vzťah k sexualite, sexuálne sa žije bez lásky, bez citu, narušila sa hierarchia hodnôt. Narušení sú ľudia vo svojej podstate.

Asi sme v takom štádiu, ako tie staré civilizácie - babylonská, egyptská, grécka, rímska - pyšné panstvá, v ktorých mravnosť, manželstvo a rodina prišli do krízy. Ich koniec bol strašný. Je možné v blízkej budúcnosti niečo pozitívne očakávať? Áno, ak sa zmenia samotní ľudia, ak zákony egoizmu, životnej nedisciplíny, ktoré určujú vzťah k nenarodenému dieťaťu, nenarodenému životu ustúpia zákonom lásky a úcty k životu tak, ako to hlásal Dr. Albert Schweitzer a sestra milosrdnej lásky Matka Tereza. Preto úsilie o ochranu nenarodených musí byť spojené s úsilím o celkovú obnovu ľudskej spoločnosti.

MUDr. Imrich Benický.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?